Tepelné čerpadlo
- Úsporný a ekologický zdroj tepla nebo chlazení
- Dotace na pořízení, akční nabídky a prakticky bezúdržbový provoz
Tepelná čerpadla (TČ) představují dostupnou a energeticky účinnou alternativu k tradičním způsobům vytápění, jako jsou třeba kotle, krby s výměníkem, krbová kamna, sálavá topidla a podobně. Jedná se o ekologické, uhlíkově neutrální a ekonomické zařízení.
Uživatelskou výhodou je prakticky nulová obsluha při provozu - nemusíte přikládat dřevo/úhlí, nesmrdí, nevyžaduje obsluhu nebo čištění.
Stejně jako třeba vaše chladnička využívají tepelná čerpadla elektřinu k přenosu tepla z chladného prostoru do teplého, čímž se chladný prostor ochlazuje a teplý ohřívá.
Během topné sezóny tepelná čerpadla přenášejí teplo z chladného venkovního prostředí do teplého domova. Během letních sezóny pak tepelná čerpadla přenášejí teplo z vašeho domu do venkovního prostředí a pomáhají tak chladit interiér (tuto funkci má již dnes naprostá většina TČ). Protože tepelná čerpadla teplo spíše přenášejí než vyrábějí, mohou efektivně zajišťovat příjemnou teplotu ve vašem domě - hřát nebo chladit.
Sháníte dodavatele tepelného čerpadla?
Zdarma si může požádat o cenovou nabídku.
Již během několika hodin si můžete porovnat konkrétní nabídky a se začít rozhodovat.
Typy tepelných čerpadel
Přenos energií může být získáván napříč primárními zdroji energií (vzduch, voda, zem) a existují různé kombinace.
Niméně, u nás se využívají především 4 hlavní typy tepelných čerpadel. Každé z nich funguje na určitém způsobu přenosu/získávání energie.
Typ | Primární zdroj energie | Cena | Poznámka |
Vzduch-voda | ze vzduchu do vody | $$ | Nejžádanější typ, levný, bezúdržbové, minimální stavební úpravy |
Země-voda | ze země do vody | $$$$$ | Nejdratší varianta, vyšší účinnost, náročné na instalaci |
Voda-voda | z vody do vody | $$$$ | Méně běžné, náročné na instalaci |
Vzduch-vzduch | ze vzduchu do vzduchu | $$ | Méně běžné, méně účinné |
Tepelná čerpadla sbírají teplo ze vzduchu, vody nebo země mimo váš domov a následně jej přenáší do interiéru (klasicky přes radiatory nebo podlahové topení).
Nejběžnější tepelné čerpadlo je typu "vzduch-voda". Energie se získává z venkovního vzduchu pomocí jednoduše nainstalované venkovního jednotce (např. Tepelné čerpadlo LG)
Nejjednoduší je systém "vzduch-vzduch", který je však často nejméně účinný a v našich podmínkách pro běžné užití téměř nepoužitelný. Je vhodný třeba v rámci vnitřních částí budov.
Realizačně náročné řešení jsou varianty "voda-voda" (je potřeba vodní zdroj pro získávání energie) a "země-voda", kde je potřeba buď velmi rozhlehlý pozemek, z něhož probíhá získávání energie z plochy (cca 1 kWh získané energie na 32 m2) nebo získávání geotermální energie pomocí vrtů.
Ačkoliv je tepelné čerpadlo "země-voda" realizačně nejnáročnější (finančně i technicky), tak je také energeticky nejúčinnější, nejstabilnější a mají nižší provozní náklady kvůli stálé teplotě půdy po celý rok.
Akční nabídka
Nezávazná poptávka tepelného čerpadla a konzultace s technikem. Poptat s limitovanou slevou.
- Tisíce spokojených realizací v ČR
- Nejtišší varianta
- Nízké pořizovací náklady
Jak tepelné čerpadlo vytápí a chladí?
Tepelná čerpadla nevytvářejí teplo, ale přerozdělují teplo (nejčastěji) ze vzduchu nebo země a k přenosu tepla používají médium, které cirkuluje mezi vnitřní jednotkou a venkovním kompresorem.
V režimu vytápění tedy tepelné čerpadlo absorbuje teplo ze země nebo venkovního vzduchu (i studeného) a uvolňuje ho dovnitř.
Naopak, v režimu chlazení tepelné čerpadlo absorbuje teplo uvnitř domu a následně jej uvolňuje ven.
Nejvyšší efektivnost vytápění
Tepelná čerpadla jsou nejúčinější v mírnějším podnebí, kde teplota obvykle neklesá dlouhodobě pod bod mrazu.
Když venkovní teplota klesne příliš nízko na to, aby tepelné čerpadlo mohlo efektivně pracovat, systém místo toho využije k výrobě elektrokotel, který je součástí TČ. Tento druh systému se často nazývá duální - je energeticky účinný a nákladově celkem efektivní.
V chladnějších oblastech nebo při dlouhodobých silných mrazech můžete vytápnění kombinovat také třeba s kamny a nemusíte využívat funkci elektrokotle.
Důležitým prvkem účinnosti při vytápění nebo chlazení objektu tepelným čerpadlem je kvalitní izolace (někdy též "zateplení"). Samozřejmě jsou i objekty, které nejsou tzv. zatepleny, nicméně mají i tak nízké ztráty tepla. Pokud má objekt/dům velké tepelné ztráty, účinnost TČ klesá a stává se tak méně ekonomicky výhodným. Toto je vždy potřeba zkonzultovat s realizační firmou.
Velmi dobře funguje topení v kombinaci tepelného čerpadla s fotovoltaickou elektrárnou (FVE) či solárními kolektory. Dosáhnete tím vyšší efektivity a tím výraznějších úspor za energie.
Co potřebujete k provozu
- Elektrické připojení
- Vhodný prostor pro instalaci venkovní jednotky TČ
- Místo (např. technická místnost), kde je možné umístit rozvody, oběhové čerpadlo či zásobník tepla
- Vyhrazený pozemek pro variantu "země-voda/vzduch"
Kolik stojí tepelné čerpadlo?
Ceny jsou opravdu různé. Od cca 25.000,- Kč do třeba 2 milionů korun (varianta geotermální). Se snížením ceny pomohou především dotace od státu, ale i různé akce dodavatelů a prodejců čerpadel.
Roli v ceně hraje především zvolený typ a následné provedení/řešení instalace. Nedílnou součástí je, samozřejmě, zvolený konkrétní produkt a značka.
Koupě čerpadla
Jesliže přemýšlíte o pořízení TČ, zjišťujete jak technické tak finanční možnosti a návratnost vložených prostředků do pořízení i provozu.
Roli také hraje to, že se jako provozovatel TČ můžete stát i částečně nebo úplně nezávislý na dodavateli tepla, resp. chlazení.